Ocena ryzyka dolegliwości układu ruchu

W Polsce dolegliwości układu ruchu stanowią drugą najczęstszą przyczyną absencji chorobowej w pracy u mężczyzn i trzecią wśród kobiet. Ich częstości wzrastają z roku na rok (Instytut Medycyny Pracy 2014).

Redukcja uszkodzeń związanych z operowaniem ciężarami, powtarzalnymi pracami, wymuszonymi postawami przynosi znaczne korzyści ekonomiczne pracodawcom, pracobiorcom i ogólnie społeczeństwu oraz istotne zmniejszenie bólu i cierpień pracownikom.

Nadmierne obciążenie fizyczne może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych i uszkodzeń krążków międzykręgowych (dysków), kręgów, struktur kręgosłupa i innych połączeń stawowych układu ruchu.

Największy udział w absencji chorobowej spowodowany jest uszkodzeniami i schorzeniami dolnej części kręgosłupa (bóle krzyża), jako skutek przekraczania zdolności pracownika do wymagań pracy. Ocenia się, że dolegliwości kręgosłupa decydują o 2/3 absencji chorobowej układu ruchu w pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udziela bezzwrotnego wsparcia finansowego obejmującego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy w tym dolegliwości układu ruchu.

Niezbędnym krokiem w celu uzyskania pomocy z ZUS konieczna jest identyfikacja przyczyn obciążenia, ocena jego wielkości i stopień ryzyka uszkodzeń struktur układu ruchu zgodny z kryteriami.

Wykonujemy profesjonalne badania identyfikujące zajęcia prowadzące do ryzyka dolegliwości całego układu ruchu a w szczególności uszkodzenia kręgosłupa (Dyrektywa 90/269 EWG):

  • Biomechaniczne; ocena sił działających na lędźwiowy odcinek kręgosłupa (L5/S1) oraz maksymalne momenty w stawach. Określamy bezpieczny limit granicy tolerancji (wartości progowe) oraz wielkość jej przekroczenia ze skutkami uszkodzenia struktur krzyża.
  • Fizjologiczne; ogólne zmęczenie organizmu i/lub lokalne zmęczenie mięśniowe. Kryterium jest wskaźnik wydatkowanej energii.
  • Oferujemy także propozycje rozwiązań redukujących stresy fizyczne skutecznie poprawiające warunki pracy.

Szanowni Państwo,


uprzejmie informujemy, że w dniach


od 1 (środa) do 3 (piątek) maja 2024 roku


Laboratorium OIKOS nie będzie pracowało.











Przypominamy aby przy dostarczaniu próbek zwrócić uwagę na:

wysyłka próbek powinna odbywać się zgodnie z warunkami transportu i przechowywania próbek,
uwzględnienie trwałości próbki od daty pobrania do daty przygotowania do badania przez Laboratorium OIKOS,
próbki krótkotrwałe wymagają indywidualnych ustaleń przed dostarczeniem ich do Laboratorium OIKOS.







Przypominamy aby przy zamawianiu próbników zwrócić uwagę na:


zamówienia złożone po godzinie 10:00, będą wysyłane w kolejnym dniu roboczym,
nie realizujemy wysyłek paczek z próbnikami w piątki oraz dni poprzedzające inne dni wolne od pracy.